ПСИХОЛОГІЧНА ПІДТРИМКА ДІТЕЙ ТА БАТЬКІВ ПІД ЧАС ВІЙНИ

Підтримка батьків і дітей під час війни

ЯК ПІДТРИМАТИ ДИТИНУ, ЯКА ПЕРЕЖИВАЄ ПОСТТРАВМАТИЧНИЙ СТРЕС

ІНФОРМАЦІЙНІ РЕСУРСИ ПО ТЕМІ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ДОПОМОГИ В ЧАСІ ВІЙНИ

Як допомогти та підтримати дітей

Психологічна підтримка дітей у воєнний час надзвичайно важлива, адже дітям необхідно відчувати себе у безпеці. Щоб підтримувати їх, керуйтеся наступними порадами.

Говоріть з дитиною

Обговорюйте з дітьми їхні почуття, спостерігайте за поведінкою та реакцією на страшні події. Постійно нагадуйте, що вони під вашим захистом. До того ж, вас захищають найсміливіші воїни. Якщо є можливість, нехай дитина робить щось руками – ліпить, малює або складає конструктор.

Будьте поруч

Надавайте дітям підтримку, у тому числі у вигляді обіймів. Намагайтеся робити щось разом, приділяйте їм більше часу, ніж раніше.

Контролюйте себе

Коли дорослі втрачають самоконтроль, це дуже впливає на дітей. Вони можуть злякатися та замкнутися. Більшість дорослих зараз відчувають страх, біль, злість та утому. Намагайтеся тримати себе в руках. Хоча б, коли діти поруч з вами.

Не забувайте про режим

Намагайтеся, наскільки це можливо, дотримуватися режиму та пам’ятати про сімейні ритуали. Вкладайте дитину спати в той самий час, як вкладалися раніше. Не забувайте про повноцінні прийоми їжі. Навіть, якщо ви знаходитеся у бомбосховищі, читайте дітям казки перед сном, якщо робили це раніше.

Не забувайте про ігри

Найкраща терапія під час складних життєвих обставин – це ігри. Давайте дитині можливість гратися, дивитися мультфільми, бігати та стрибати. Дозвольте дітям брати з собою в укриття улюблену іграшку.

Підтримуйте один одного

Постійно підтримуйте дітей. Говоріть, які вони хоробрі, як добре вони справляються з ситуацією, як вправно допомагають дорослим. Обов’язково розповідайте про перемоги ЗСУ, щоб діти вірили в світле майбутнє.

Психологія воєнного часу

Під час воєнних дій війна оселяється всередині кожного з нас. Настрій людей у цей непростий час дуже важливий, адже від нього залежать настрої в тилу та підтримка наших захисників.

Під час війни настрій населення постійно змінюється – від оптимізму та натхнення до страху та паніки. Коли стається щось жахливе, люди діють по програмі виживання. Вони діють швидко та планують своє життя лише на кілька годин. Після того, як шок проходить та повертаються базові емоції, людина може піти у страх та відчай, або ж відчути сильну ейфорію.

Втім, ейфорія не може тривати довго, адже ресурси психіки обмежені, тому настрій поступово починає погіршуватися. Якщо ви знаєте про коливання настрою та циклічність цих коливань, вам простіше буде переживати емоційні ями, під час яких особливо гостро відчувається страх та відчай.

Психологічна допомога при гострому стресі

1. Сфокусувати увагу на собі – «Подивись на мене, я поруч, я буду з тобою».

2. Поставите запитання з вибором – повернути собі відчуття контролю: «Куди ти прямував?», «З ким ти був?», «Де ти живеш?», «Ти хочеш чаю чи кави?», «Що ти зараз хочеш зробити: подзвонити, пересісти…»

3. Задайте просте конкретне завдання: «Порахуй, будь ласка, людей, чи всі на місці? Подивись, де твої документи…».

4. Відновити лінію часу кризової події: «Була сирена, обстріл, ми в бомбосховищі, зараз все спокійно».

Як допомогти дитині, яка пережила гострий стрес?

Д – дотик (обійми, тілесний контакт)

Р – рух (стряхування (приклад коли собачка стряхує водичку з шерсті, стрибки)

Д – дихання (почерзі задуваємо уявну свічку, а потім нюхаємо квітку)

Позитивне Підкріплення: «Ти молодець, ти розумник, ти чудово впорався» (можна казати іншому і собі).

Техніки повернення до зони стійкості:

1. Дослідження поверхні. Яка вона: гладка, тепла, холодна, тверда, м’яка.

2. Візуалізація простору в якому Ви знаходитесь. Огляньте кімнату, звертаючи увагу на все, що привертає Вашу увагу.

3. Назвіть 6 кольорів, які бачите зараз.

4. Порахуйте назад від 20.

5. Яка температура приміщення прохолодно, тепло, холодно, жарко.

6. Притисніть руки або спину до стіни.

Вправа «Метелик»

Схрестіть руки, щоб долоні були на ключиці – це нагадуватиме метелика. По черзі легенько й ритмічно пристукуйте по ключиці.

Через внутрішні вібрації ви будете чути звуки, як гучне серцебиття – це заспокоюватиме вас. Продовжуйте цю вправу, поки не відчуєте, що дихання вирівнялося.

Під час цієї вправи відбувається взаємодія на виходи черепних нервів, які отримують перехресні сигнали. Амигдала зменшує свою активність, префронтальна зона активується, мозок переходить в більш адаптивний режим.

Зберегти життя, щоб допомагати іншим!

В моменти, коли ми знаходимось у безпеці, важливо підтримувати рутину життя:

• Обов’язково приймати душ

• Робити щоденні ритуали (чистити зуби, голитися, прибирати)

• Спати

• Забезпечити доступ свіжого повітря

• Плакати

• Лаятись

• Розтягувати м’язи

• Ревізія продуктів / складання меню

Бережіть себе, рідних і близьких !!!

Кiлькiсть переглядiв: 203